מכירת דירה שהתקבלה בירושה

בואו ניפגש

הנכס שתמיד רצית יכול להיות שלך! השאר פרטים ונחזור אלייך לתיאום פגישה.

חלפו ימי האבל והיורשים מתחילים לחשוב מה ייעשה בדירת הירושה. ראשית עליהם להוציא צו ירושה או צו קיום צוואה אחר כך הם אמורים לממש את דירת המגורים.

מכירת דירה שהתקבלה בירושה היא שונה מבחינת תשלומי המס השונים. 

במה שונה המכירה ממכירת נכס רגיל? האם קבלת הדירה נחשבת כעסקת מקרקעין? האם ישנה חובה לשלם מס שבח או מס רכישה ואם ישנו פטור, איך ממשים אותו? על כך ועוד במאמר שלפניכם.

באנר הנעה לפעולה - SH - Realestate

מכירת דירה שהתקבלה בירושה – איך עושים את זה?

העברת זכויות בדירת ירושה מצד הנפטר ליורשיו אינה נחשבת כעסקת מקרקעין. מסיבה זו ההורשה אינה מחייבת במס. ברגע שישנה מכירה של הדירה ליורש אחר במסגרת החלוקה הראשונית של העזבון עדיין לא יהיה מדובר בעסקה היות ואין כאן תשלום 'חיצוני' לעיזבון של המוריש. ליורשים יש רשות לסגור ביניהם הסכמים חוזיים בהם הם יחלקו את הירושה באופן שונה מהנכתב בצוואה. עם זאת, במצב אשר בו אחד היורשים קונה את חלקו של יורש אחר באמצעות כסף שהוא מביא מהבית הרי שהחלק הזה שנמכר נחשב כעסקה ועל כן החלק הזה בלבד יהיה חייב במס. יש לסייג כי כל זה תקף רק בטרם התבצעה החלוקה הראשונית.

האם תידרשו לשלם מס שבח עם מכירת דירה שהתקבלה בירושה?

ישנם מספר תנאים הפוטרים ממס במצבים של מכירת דירה שמתקבלת בירושה. אחד התנאים הוא מצב בו הדירה היא דירה יחידה של המוריש בעת מותו. אם למוריש יש נכס גדול ועיקרי לצד נכס קטן נוסף המשמש לצרכי השקעה, יהיה זה מן החכמה להעניק אותו ליורשים הטבעיים בעודו בחיים כך שלאחר מותו יקבלו ילדיו את הנכס העיקרי אותו הם יוכלו למכור כזכאים בפטור מלא מתשלומי מס שבח.

פטור ממס שבח במכירת דירה שהתקבלה בירושה – מי זכאי?

ישנם מספר תנאים מחייבים למי שמבקש למכור דירת ירושה וליהנות מפטור ממס שבח.

  1. היורש הוא בן זוגו של המוריש או צאצא שלו או בן זוג של הצאצא היורש –  במקרים בו הורה יורש את בנו הפטור אינו תקף.
  2. המוריש קודם פטירתו היה הבעלים של דירת מגורים אחת בלבד –  אם הייתה לו דירה נוספת או אפילו רק חלק מדירה הרי שזה כבר ישלול את הפטור.
  3. אילו המוריש היה מוכר את הדירה בחייו בתור בעלים של דירה יחידה הוא היה פטור מתשלום של מס שבח –  אם המוריש קנה את הדירה (היחידה) פחות מ – 24 חודשים לפני הפטירה, יש להמתין לפחות 24 חודשים מעת רכישת הדירה על ידי המוריש וזאת כדי ליהנות מזכאות של פטור ממס שבח. הסיבה לכך היא היות והיורש נכנס למעשה לנעליו של המוריש ועל כן אם הוא רוצה ליהנות מזכאות לפטור הוא חייב לעמוד בתנאי החוק של פטור ממכירת דירה יחידה.

(חשוב לציין כי הפטור יכול לשמש גם במצבים אשר בהם היורש שמוכר את הנכס הינו בעל מספר דירות והוא אף ניצל כבר בעבר פטורים שונים ממס.)

מכירת דירה שהתקבלה בירושה - תמונה להמחשה

איך לממש את הפטור ממס שבח?

  • יש להגיש בקשה לפטור במסגרת – הצהרה על מכירה או רכישה של זכות במקרקעין.
  • במקרים בהם ההורשה היא על פי צוואה יש לצרף את הצוואה וכן את צו קיום הצוואה.
  • במקרה ואין צוואה וההורשה נעשית רק מכוח הירושה יש לצרף צו ירושה.
  • אם מדובר במוריש שנחשב תושב חוץ במועד הפטירה, הרי שלצורך בקשת הפטור יש לצרף מסמכים שמעידים כי למוריש לא הייתה דירת מגורים נוספת במדינה בה הוא תושב. זה נכון גם אם המוריש הוא תושב ישראל.

SH – Real esateta תסייע למכירת דירה שנמכרה בירושה 

אם נפלה לידיכם דירת ירושה, לא כדאי שתתעסקו בעצמכם עם כל מה שכרוך במכירה של הדירה. לפני הכול ואחרי הכול, חשוב לקבל ייעוץ מקצועי וליווי של משרד תיווך ושיווק נדל"ן הבקי בכל החוקים וכל הסעיפים הקשורים לדירות ירושה. רק כך תוכלו להיות בטוחים שתמצו את כל הזכויות שלכם ואת הפטור מתשלומי מס.

אנחנו כאן לשירותכם עם שרותי תיווך של צוות מקצועי ואמין שידאג לכך שתקבלו את כל מה שמגיע לכם במסגרת החוק גם בעת מכירה של דירת ירושה.

לפרטים נוספים ויצירת קשר חייגו – 050-8147778 או השאירו פרטים.

SH - realestate

SH - realestate

Sh realestate-משרד תיווך ושיווק נדל"ן מקצועי – חווית לקוח מושלמת החל מהרגע הראשון, מעטפת מקצועית הכוללת את כל נותני השירות הרלוונטים, על מנת לספק לכם שקט נפשי וביטחון גבוה לאורך כל התהליך.

משרדנו תיווך מקצועי בעל יחס אישי לכל לקוח, הצורך והרצון של הלקוח בעדיפות מכרעת בשבילנו, אנחנו מתחייבים לתהליך אמין, שקוף ומקצועי לאורך כל הדרך.

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

תוכן עניינים

דירות חמות:

התקשרו - 050-8147778
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!